Here’s a little “homework” to keep you busy while I recover from eye surgery! More of my own posts will return asap.

The Adventures of Thrive Farm

Nix those suspicions that good, homemade food comes with an exorbitant price tag. We found exactly the opposite, actually. If we roll up our sleeves and make homemade pasta, cookies, or just about any other food, it costs a whole lot less than buying the pre-made versions. Not to mention the pride of putting a from-scratch meal on the table.

Breakfast

1. Granola bars
$0.48 each for homemade  | $0.69 each for Kashi brand
Who doesn’t love a crunchy, chewy grab-and-go snack? But there’s no need to shell out big bucks or entrust our health to unpronounceable ingredients. Oats, nuts, berries, and honey star in this recipe and significantly cut back on costs.

2. Granola/Breakfast cereal
$0.37 per ½ cup homemade | $0.41 for Arrowhead Mills brand
Skip the boxed stuff and DIY it for a personalized cereal. These homemade bran flakes rival the…

View original post 2,659 more words

Advertisements

About deairby

From a small Mississippi town and have lived my adult life in the south. I am the wife of Tom Irby since 1974, mother of 8, grandmother of 8, lover of Truth, previous owner of The Baron York Tea Room Cafe and Gift Shop (7 years), cookbook writer, moderator of the Small Business forum on Social Media Examiner, enjoy life and all the adventure God brings my way.
This entry was posted in Journal Entry. Bookmark the permalink.

Please share your thoughts

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s